Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Okulları Gaziemir’de

13 Mayıs 2017, Cumartesi
HABER FOTOĞRAFLARI

Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Okulları, Gaziemir Kampüsü’nde 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılında eğitime başlıyor.

Ege Üniversitesi’nin 62 yıllık yükseköğretim tecrübesinden yararlanarak eğitimde fırsat eşitliği misyonu ile ilkokul ve ortaokul düzeyinde  Türkiye’ye yayılan Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Okulları’nın yeni incisi Gaziemir’de açıldı.

Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Okulları Gaziemir Kampüsü Tanıtım Toplantısına; Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Metin, Gaziemir Kaymakamı Yaşar Dönmez, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Gaziemir Belediye Başkan Yardımcıları, Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Başkanı Davut Tan, Ege Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi Yılmaz Temizocak, Bilfen Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih Öztürk, Denar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Emin Günal, Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Okulları Ceo’su Faruk Tatar, Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Tekin,  Ege Üniversitesi Senato Üyeleri ve akademisyenleri katıldı.

Tanıtım toplantısında konuşan  Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Metin, “Ege Üniversitesi bayrağını taşıyacak birilerine ihtiyacımız var. Bütün okullarda soran- sorgulayan öğrenci potansiyeli mevcut. Yeşil üniversitesi ve doğaya saygılı üniversite konumlandırması çok önemlidir. Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Okulları bizim bayrağımızı taşıyacak” diye konuştu.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Gaziemir’de böyle köklü bir tecrübeye sahip bir okulu bulunacak olmasından mutlu olduklarını; bu büyük yatırımın arkasında olduklarını söyleyerek “Eğitim, bizim için önemli, eğitimli ve sağlıklı kent hızlı gelişir. Gaziemir’i seçtikleri için pişman olmayacaklar. Bize düşen ne varsa her zaman yanlarındayız” dedi.

Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Okulları’nın 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında eğitime başlayacak İzmir’de Bornova Çamlık, Evka-3 ve Narlıdere, Ankara’da Batıkent, İstanbul’da Ataşehir ve Muğla’da Fethiye kampüslerine “Gaziemir Kampüsü” de eklendi.

“AMACIMIZ KÜRESEL DÜNYA VATANDAŞI YETİŞTİRMEK”

Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Okulları Ceo’su Faruk Tatar, “Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Okulları aslında uzun soluklu bir projeydi. Fakat bundan iki yıl önce Ege Üniversitesi ile yaptığımız görüşmelerde Türkiye’deki ve Dünya’daki eğitimsel ve öğretimsel gelişmeleri dikkate aldığımızda artık bunun hiçbir şekilde çok üst düzey bir üniversitenin desteğini almadan ortaöğretim, ilköğretim ve okul öncesi eğitim öğretim hayatını yaşayacak bu çocukları yarının dünyasına hazırlayamama gibi bir gerçek ortaya çıktığını gördük. Dolayısıyla geçen yıl İstanbul Ataşehir’de başlattığımız projede bugün Türkiye Cumhuriyeti dahilinde en hızlı büyüyen okul markası noktasına geldik. Bir yılda şu anda 7. kampüsümüzün tanıtım toplantısında bulunuyoruz. Ancak, sadece İzmir’de değil; Akdeniz’de, Marmara’da, İç Anadolu’da, önümüzdeki yıl Samsun’da ve Karadeniz’de bir çok noktada açılıyoruz. Bu kadar hızlı büyümemizin sebebi, Dünya’da ve Türkiye’de belli dönemlerde veli kuşağı değişir, öğretmen kuşağı değişir ve öğrenci kuşağı değişir. Bunları baz aldığımızda, bu kuşak değişiklikleriyle beraber haliyle bu kuşağı geleceğe hazırlamadaki eğitim argümanları değişmeye başlar. Yıllarda Türkiye’de özel okulla ilgili yanlış bir algı yönetildi. Özel okul sadece; elitist, ekonomik durumları çok iyi ailelerin çocuklarını gönderdiği eğitim kurumları gibi algılandı. Özel öğretimin dünyadaki pazar payı  yüzde 24-25’lerdeyken, Dubai gibi bir ülkede eğitim tamamen özelleşmişken, Türkiye’de  yüzde 1-2’lerde gitmesi iyi bir seyir değil. Bugün kapatılma döneminde çok ciddi tartışmaların olduğu dershane sistemi, bu yüzden ortaya çıktı ve boşluğu doldurdu” diye konuştu.

“EN BÜYÜK MİRAS EĞİTİM YATIRIMIDIR”

Faruk Tatar, “Geldiğimiz noktada artık her velinin, çocuğuna bırakabileceği en büyük mirasın ona verebileceği eğitim yatırımıdır. Her velinin kendi ekonomik durumuna göre gönderebilecekleri okul pazarları oluştu. Fakat bu okullar artık öyle iki eğitimcinin, dört eğitimcinin yan yana gelip çok iyi niyetli okul kurmaktan çıktı. Çünkü okullar, geçmişte velinin ve öğrencinin ihtiyacını karşılıyorken; bugünün dünyasında karşılamıyor. Bunun sebebi, bir Dünya gerçeği var; bir Türkiye gerçeği. Dünya gerçeğine baktığımızdaysa global dünya vatandaşı hazırlamak zorundayız. En az 2 dili anadiline yakın konuşan, inanılmaz bir networkü olan, dünyadaki gelişimleri takip eden bir dünya vatandaşı olmaktır. Ege Üniversitesi’nin yaptığı araştırma var örneğin, diyor ki 10 yıl sonra bugünün mesleklerinin  yüzde 65’nin olmayacağı yönünde. Yani bugünün çocukları yarının dünyasına yepyeni mesleklerle tanışarak başlayacak. 21. yüzyılın eğitim argümanlarını dikkate alarak, endüstriyel devrimin eğitime olan yansımalarını görmeliyiz. Artık iyi niyetle üç tane eğitimcinin, beş tane eğitimcinin yan yana gelmesiyle yapılacak iş değildir. Bir üniversitenin bilimsel gücünü almadan, bilimsel desteğini almadan yaptığınızda pazarlamadan öteye gitmez. Dolayısıyla bugün Ege Üniversitesi’nin ismiyle ve gücüyle hareket etmemizin sebebi budur. Bir de bir diğer konu destek hizmetleridir. Beslenmesi, eğitim teknolojisi, yayınlarıdır. Bugünün bilim insanları diyor ki, geleceğin zenginlik tanımı değişti. Zenginliği tanımı artık birinci olarak ne kadar networkün var, ikinci olarak ne kadar iletişim becerisi var. Bugün tek şubeli bir eğitim kurumu açtığınızda oraya giden çocuklar sadece oradaki kampüsün networküne sahip olacak. Ama Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Okulları Türkiye’nin her tarafında büyüyor. Bizim çocuklarımız büyük bir networke sahip olacak. Hatta Avrupa açmayı düşündüğümüz okullarla Avrupa’da bir dünya markası olmaya doğru ilerleyeceğiz. Bugün dosyasında Ege Üniversitesi yazmasının onun geleceğin iş dünyasına girmesinde avantajı çok büyük olacak. Türkiye gerçeği var bir de. Genç nüfusa göre yürütmemiz gereken bir de sınavlar var. TEOG, YGS-LYS gibi ortaöğretim ve yükseköğretime geçiş sınavları bulunuyor. Veli akademik başarıyı bu çizgide yüzünü okula dönerek gerçekleştiriyor. Okula yüzünü döndüğü an itibariyle bu sürece hazırlanırken bir ölçme değerlendirme vermeniz gerekiyor. Bu ölçme değerlendirmeyi Türkiye’ye göre vermeniz gerekiyor.  O yüzden bugün Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Okulları’nın çok şubeli bir şekilde büyümesindeki ana gayesi budur”  dedi.